Dr. Pálffy István Színháztudományi Szakkollégium

A szakkollégiumról
A magyarországi felsőoktatás évszázados hagyományra épülő sajátos szerkezetéből következik az a jelenlegi helyzet, hogy a színház és a dráma (mesterséges és indokolatlan) szétválasztása miatt az előbbi tanulmányozása és gyakorlása hagyományosan a Színház- és Filmművészeti Egyetemen zajlik, míg a többi egyetemen csupán a dráma mint irodalom oktatása található meg a felsőfokú képzés keretein belül. Igaz, hogy ma már vannak kivételek – mint pl. a Veszprémi Egyetem színháztörténeti szakja vagy a Kaposvári Egyetemen akkreditált színművészeti képzés –, de a tudományegyetemeken továbbra sem lehet színházzal kapcsolatos magas szintű képzésben részt venni. Ezen a helyzeten kíván változtatni a Debreceni Egyetem azzal, hogy létrehozza a Dr. Pálffy István Színháztudományi Szakkollégiumot, amely a legkiválóbb elméleti és gyakorlati színházi szakemberek részvételével lehetőséget kíván biztosítani arra, hogy a tanulmányaik mellett a színház tudományos és/vagy művészeti kérdései iránt is érdeklődő hallgatók megismerkedhessenek ezzel a szakterülettel.

Dr. Pálffy Istvánról
Dr. Pálffy István az egykori Kossuth Lajos Tudományegyetem Angol Tanszékének oktatója, kutatója, majd 1976-1990, illetve 1991-92 között tanszékvezetője volt. Fő kutatási területe az angol színházhoz és a drámához kapcsolódott, doktori disszertációit is ebből a témából írta. Tudományos munkássága mellett a gyakorlati oldalhoz is közel állt, hiszen tagja volt az egykori debreceni Dongó Színpadnak és több évtizeden keresztül aktív színikritikusként is értékelte a debreceni Csokonai Színház tevékenységét a helyi sajtóban és az Alföld című folyóirat lapjain.

A szakkollégium működéséről
A szakkollégium anyaga a két szemeszterben 8-szor 3 órás programokból áll össze. Ezen alkalmak egyik fele tudományos kerekasztal-beszélgetésből, a másik fele pedig színházi előadás elemzésből áll. A tudományos kerekasztal-beszélgetések előadói részben a Debreceni Egyetem oktatói, részben pedig meghívott vendégek, akik egy-egy témához kapcsolódóan rövid bevezető előadás után vita formájában fejtik ki álláspontjukat. A hallgatók előre kiadott olvasmányok alapján készülnek fel a beszélgetésekre, amelyekben aktívan részt kell venniük.
A tervezett témák két csoportra oszlanak: az első félévben a „Dráma és színház – irodalmiság és színháziság” témakörét járják körbe kultúrtörténeti, antropológiai, színházszemiotikai és kommunikációelméleti megközelítésből, míg a második félévben a központi téma a „A színházi alkotók: Az író, a rendező, a színész és a néző szerepe a színházban” lesz.

A tudományos kérdések megvitatása mellett a hallgatók minden második alkalommal egy közösen megtekintett színházi előadás elemzésében vesznek részt a produkció létrehozóival – rendező, színészek, dramaturg, stb. Ez összesen 8 téma feldolgozását és 8 előadás elemzését jelenti.

Hallgatói igény esetén a szakkollégium gyakorlati (színházi tréning) foglalkozást is szervez megfelelő szakembere(ek) vezetésével.

A szakkollégium irányításáról
A szakkollégium vezetője Dr. Szaffkó Péter (Angol-Amerikai Intézet), jelenlegi megbízott vezetője Dr. Balkányi Magdolna (Germanisztikai Intézet), akik egy belső és egy külső koordinátor segítségével szervezik a szakkollégium munkáját és programját. A belső koordinátor, a tudományos programok szervezéséért felelős Dr. Balkányi Magdolna, míg a külső koordinátor Kozma András (a Csokonai Színház dramaturgja), aki a Csokonai Színházban az előadás-elemzésekhez kötődő foglalkozásokat biztosítja. A szakkollégium munkájában a Debreceni Egyetem részéről az Angol-Amerikai Intézet (képviselő: Dr. Szaffkó Péter), a Germanisztikai Intézet (Dr. Balkányi Magdolna, Molnár Klára, Lelkes Zsófia, PhD hallg.) a Francia Tanszék (Dr. Lukovszki Judit, Miklós Eszter és Freytag Orsolya PhD hallgatók), az Olasz Tanszék (Dr. Puskás István) és a Magyar és Összehasonlító Irodalomtudományi Intézet (Dr. Berta Erzsébet és Dr. Takács Miklós) vesz részt. A Csokonai Színház képviseletében Vidnyánszky Attila, művészeti vezető, megb. igazgató, Kozma András és Rideg Zsófia dramaturgok.

Az adminisztratív és tanulmányi kérdések intézése a Bölcsészettudományi Karon történik.

Frissítés dátuma: 2021.01.25.