Kurzusajánlat / Gendertudományi Központ

Dr. Séllei Nóra
AN32002BA01 Brit társadalom és gender: Bevezetés a genderkutatásba (alapképzés – BA: 3. év; anglisztika szakirány, brit kultúratudományi sáv) - előadás
A kurzus betekintést enged a genderkutatásba mint interdiszciplináris tudományágba, és a történelemtől a pszichoanalízisig, a természettudománytól az oktatásmódszertanon át a kultúrakritikáig fog terjedni a a vizsgálandó tárgyak és eszközök köre.

AN32006BA11 Témák a brit és ír irodalomban: Problémás nem írónők elbeszéléseiben (BA: 3. év; anglisztika szakirány, brit kultúratudományi sáv) - szeminárium
A kurzus az a kérdést járja körül, hogy a novella mint viszonylag fiatal műfaj, miért válhatott az írónők kísérleti terepévé mind műfaji, mind tematikus szempontból. Közel másfél évszázad tematikusan válogatott elbeszéléseinek elemzésekor mind a műfaj formai jellemzőit, mind bizonyos jellegzetes témákat, mind pedig a kulturális sokszínűséget vizsgálni fogjuk.

AN 32007BA07 Brit és ír társadalom és gender: A Brontë-nővérek (alapképzés – BA: 3. év; anglisztika szakirány, brit kultúratudományi sáv) - szeminárium
A kurzus célja, hogy minél teljesebben mutassa be a Brontë-nővérek életét és életművét a korabeli Anglia kontextusába helyezve: rajzaikat, verseiket és irodalmi műveiket egyaránt.

AN2113MA A brit és ír irodalom- és kultúrtörténet nagy alakjai: Másság: 19. századi írónők és szövegeik (Anglisztika mesterképzés: 1-2. év; brit kultúratudományi sáv) - szeminárium
A szeminárium a viktoriánus kultúra és irodalom előadást kíséri az írónők szövegeinek szoros olvasatával. A szeminárium felvétele nem kötelező, de megkönnyíti a vizsgára készülést.

AN 2104MA Brit és ír irodalom és kultúra: Film és gender (Anglisztika mesterképzés: 1-2. év; brit kultúratudományi sáv) - szeminárium
A kurzus azt a kérdést térképezi fel, hogy miképp íródnak bele a filmművészetbe és a filmnézésbe, filmértelmezésbe a társadalmi nem kódjai. Külön figyelmet fogunk fordítani a férfitekintet fogalmára, a női filmekre, illetve különböző filmes műfajokra.

AN 2113MA01 A brit és ír irodalom- és kultúrtörténet nagy alakjai: Virginia Woolf] (Anglisztika mesterképzés: 1-2. év; brit kultúratudományi sáv) - szeminárium
Virginia Woolf sokáig elsősorban mint modernista író volt ismert, a feminista irodalomkritika nyomán azonban egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek női mivoltára is. A kurzus Virginia Woolf mint modernista írónő életművet fogja tárgyalni: önéletrajzát, esszéit, kisprózáját és regényeit.

AN2110MA Gendertudomány: A nők és az őrültség az irodalomban (Anglisztika mesterképzés: 1-2. év; brit kultúratudományi sáv) - szeminárium
Ez az interdiszciplináris kurzus - olyan területek között mozogva, mint filozófia, szubjektumelméletek, pszichoanalízis, szociológia, irodalom-, film- és gendertudomány - azt térképezi fel, hogy miképp alakult ki az őrültség fogalma a modernségben, miképpen követhető nyomon ez a folyamat a kulturális reprezentációs rendszerekben, és hogy mindez miképpen függ össze ezen beszédmódok nemi kódoltságával.

AN 2110MA03 Gendertudomány: A női művészregény (Anglisztika mesterképzés: 1-2. év; brit kultúratudományi sáv) - szeminárium
Két kortárs írónő esszéjén alapuló elméleti, műfaji bevezető után a 19. század közepétől kezdve elbeszéléseken, regényeken és egy filmadaptáción keresztül vizsgáljuk a női művészregény műfaji jellegzetességeit napjainkig, aminek középpontjába a nőiség és az alkotás egymással nem mindig összeegyeztethető kérdéskörét helyezzük.

AN2109MA05 Vizualitás és irodalom: (Női) gótikus regény és film (Anglisztika mesterképzés: 1-2. év; brit kultúratudományi sáv) - szeminárium
A kurzus végigköveti a (női) gótikus regény és film történetét a 18. századi kezdetektől fogva, miközben a szakirodalom olvasása révén betekintést nyújt ennek a keletkezésekor annyira marginalizált műfaj- vagy beszédmódtípusnak az elméleti megközelítésébe és szemiotikai jelentésrétegeibe.

BTPA10323BV; BTPA1032AV Gender, szubjektivitás és megjelenítés (Ph.D.) - szeminárium
Ez az elméleti kurzus a posztstrukturalista szubjektumelméleteket vizsgálja a feminizmus, illetve a társadalmi nemek szempontjából.

BTPA 2311 Elméletek, ha találkoznak: a feminizmus és a posztmodern (Ph.D) - szeminárium
A kurzus elméleti kérdése az lesz, hogy mi történik a feminizmussal mint diszkurzussal és a női identitás filozófiai fogalmával, ha olyan elméletekkel találkozik, melyek megingatják az egyésges identitás képzetét, mely elvileg a politikum és a politikai cselekvés egyik alapja. A kurzus nem bevezetés a gendertudományba: feltételezi bizonyos alapok ismeretét.

Dr. Bényei Tamás
Számos kurzusomban van erős gender-komponens; kurzusaim foglalkoznak mind a feminizmussal, mind a női és férfi identitás változó társadalmi konstrukcióival. Gender-szempontból releváns kurzusaim közé tartoik pl. a "bevezetés az irodalomba és a kultúrába", az "Angol regény 1945 után", az "Oidiposz nyomában: bűnügyi történetek és filmek", az "Angol irodalom a 19. század fordulóján", a "Kortárs skót irodalom és film", valamint az összes kortársa angol regénnyel foglalkozó szeminárium.
Az alábbi kurzus döntően gender-szempontból közelít a szemináriumok anyagához.
BRIT SÁVOS KURZUSOK
(Hagyományos képzés, BA és MA)
FANTÁZIA, MÍTOSZ ÉS MESE KORTÁRS ANGOL ÍRÓNŐK MŰVEIBEN

szeminárium
A szeminárium azokat a stratégiákat veszik szemügyre, amelyek révén az írónők újraírják a hagyomány egyes szövegeit, történeteit és műfajait. A kurzus arra a kérdésre keresi a választ, hogy miért fordulnak olyan szívesen a kortárs írónők a nem realista szövegtípusok és motívumok felé (például a mese, a mítosz, a gótikus regény és a fantasztikus többi változata felé). A tárgyalt írók között szerepelnek A. S. Byatt (Mindenem), Angela Carter (A bűvös játékbolt), Jeanette Winterson (A narancs nem az egyetlen gyümölcs), Michele Roberts (Mária Magdolna evangéliuma), Emma Tennant (A gonosz lánytestvér), Marina Warner (Indigó). Emellett több írónő meséit is olvassuk.

ANGOL ÍRÓNŐK 1945 UTÁN
szeminárium
A szeminárium a második világháboró óta eltelt időszak kiváló írónői közül mutat be néhányat. A regények megbeszélése során szó esik arról, hogy az egyes írónők (és nemzedékek) hogyan viszonyultak a feminizmus céljaihoz, milyen stratégiákat dolgoztak ki női és írói identitásuk összehangolására. Külön hangsúlyt fektetünk a tipikusan „női” műfajok (etikettregény, érzékenység-regény) háború utáni sorsára. A kurzuson tárgyalt művek: A tenger, a tenger (Iris Murdoch); Miss Brodie fénykora (Murial Spark); Rózsakoszorú (Elizabeth Taylor); Nagyszerű teremtések (Barbara Pym); Hamisítás (Anita Brookner); Hotelvilág (Ali Smith); Miss Garnet angyala (Salley Vickers).

Dr. Kalmár György
Test és gender
Irodalomelméleti olvasószeminárium
A mozi és a gender
Derrida: Spurs/Éperons
A test a mozivásznon
A táncról (1-2)


Ureczky Eszter
BTAN32004BA08; Lakoma és evés a populáris kultúrában, irodalomban és filmekben
(brit sáv, BA harmadév)
A kurzus célja, hogy bevezesse a hallgatókat az ételkutatás interdiszciplináris diszkurzusába, amely a kultúratudományokon belül egyaránt vizsgál populáris kulturális, vizuális, filmes és irodalmi szövegeket. Az étel, az evés és a lakoma ábrázolása (ahogy a böjté is) mindig is jelentős szerepet töltött be a nyugati kultúrtörténetben, a kurzus azonban elsősorban klasszikus és kortárs brit és magyar példákat vizsgál (pl. Huszárik Zoltán Szindbád c. filmje). További tárgyalandó témák: fogyasztói kultúra a mai brit főzőműsorokban, irodalmi gasztroblogok, gasztrofilmek (dokumentumfilmek, pl. Supersize Me, gasztroéletrajzok, groteszk testek és a lakoma, ázsiai gasztrofilmek, evés a kultúrörökség-filmekben; az étel és a drogok kapcsolata az irodalomban, a kannibalizmus, a falánkság és a böjtölés irodalmi ábrázolásai.

BTAN32004; Orvosok és betegség az irodalomban és filmekben
(brit sáv, BA harmadév)
A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókkal az orvostudomány és betegség irodalmi és filmes ábrázolásának módjait, amelyeket a kultúratudományokon belül elsősorban az orvosi antropológia, a társadalmi nemek tudománya és a testtanulmányok fogalmai által közelítünk meg, különös tekintettel a ragály, a fertőzés jelentőségére a brit kultúrtörténetben. A tárgyalandó témák között szerepel az egészség és a betegség fogalma a kortárs (vizuális) kultúrában, a normális és a patologikus kulturálisan megalkotott fogalmai, a pestis mint az isteni büntetés és az elnyomó hatalom allegóriája a kora modern és a modernista irodalomban (Daniel Defoe, Albert Camus), a kolera és a viktoriánus közegészségügy, a szennyeződés gyarmati metaforái (Somerset Maugham: Színes fátyol, Matthew Kneale: Sweet Thames), valamint az AIDS és a stigmatizáció formái filmekben(PhiladelphiaÉs a zenekar játszik tovább), a költészetben (Thom Gunn: The Man with Night Sweats), illetve Adam Mars-Jones novelláiban (Monopolies of Loss).

BTAN2108MA08; Rútság az irodalomban és filmen
A kurzus célja, hogy interdiszciplináris keretben vezesse be az MA-hallgatókat a rútság és a testi abnormitás történetileg változó fogalmának jelentéseibe a nyugati kultúrában. A kurzus a fogyatékosságtudomány, a biopolitika, a társadalmi nemek tudománya és a testkutatás szempontjából vizsgálja a tárgyalt irodalmi és filmes alkotásokat, melyek olyan problémákat vetnek föl, mint a rútság és a szépség dichotómiája a művészettörténetben, a populáris kultúrában, az irodalomban és filmen, a pre-modern, karnivalisztikus test, a férfi gonosztevő torzsága vs. a hős alakja, a viktoriánus torzszülött, a női monstrozitás ábrázolása, a beteg test, a fogyatékkal élő teste, a transgender és a mutáns test. A témák elemzése szisztematikusan vegyíti a rútság ábrázolásának esztétikai, morális és politikai diszkurzusait.


Dr. Bülgözdi Imola

AN3300BA Az amerikai dél írónői (Alapképzés, American Literature 4. ) szeminárium

AN3017MA Maszkulinitás és femininitás az amerikai irodalomban (Amerikanisztika Mesterképzés) szeminárium

Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 11:03