Yesmina Khedhir’s public dissertation defence - 12.30, June 25, 2024

Idén Kihívások a művelődés és a felnőttképzés világában címmel rendezte meg a tanszékalapító előtt tisztelgő Durkó Mátyás Emlékkonferenciát a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszéke. A kétnapos eseményre az ország valamennyi megyéjéből és határon túlról is érkeztek résztvevők.

A Gyógyszerésztudományi Kar nemrég átadott épületéről, a Farewell Dinner-ről, a Zeneművészeti Kar hallgatóinak Éjféli Koncertjéről, a városban élő zsidó közösségről és a Pásti utcai Zsinagóga történetéről, valamint a DEAC labdarúgóinak jó szerepléséről is lehet olvasni a Debreceni Egyetem lapjának első nyári számában.

Oktatói-kutatói csereprogramok, valamint hallgatóik számára elérhető angol nyelvű képzési lehetőségek, rövid nyári programok, egy-két szemeszteres tanulmányok iránt érdeklődött pénteken a Debreceni Egyetemen öt amerikai egyetem küldöttsége. A delegáció három karon tett látogatást.

Közös továbbképzést szervez az ipari szektor nyújtotta lehetőségek megismertetésére a Debreceni Egyetem, a Debrecen Business Service Centers Kerekasztal és a Debreceni Tankerület. A most indult programban tíz debreceni középfokú oktatási intézmény pedagógusai vesznek részt.

Átvették magyar szakos diplomájukat a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar kínai hallgatói, akik az intézmény és a kar történetében elsőként szereztek mesterfokozatot. A végzősök közül többen tervezik, hogy Magyarországon kamatoztatják tudásukat a jövőben.

Elismerés a helynevek kutatásáért Koszorúzással, díjátadóval tisztelgett Kiss Lajos nyelvész, a 20. századi magyar nyelvtudomány kiemelkedő alakja előtt a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelvtudományi Tanszéke. Az ünnepség keretében adták át az akadémikusról elnevezett díjat, amelyet idén Köteles-Szőke Melinda, a HUN-REN–DE Magyar Nyelv- és Névtörténeti Kutatócsoport munkatársa vehetett át.

Újabb közös kutatási és tudományos programmal bővül a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar (BTK) és a malajziai Sunway University együttműködése. A két intézmény oktatói Xántus János, a híres magyar utazó, természettudós 1870-es borneói útját dolgozzák fel angol és magyar nyelven, két kötetben.

Sikeresen szerepeltek a Debreceni Egyetem hallgatói a Pécsi Tudományegyetemen rendezett XXIII. Kínai Híd nemzetközi kínai nyelvi versenyen. Kota Abigél dobogós helyen végzett, Szekeres János pedig különdíjat vehetett át a nemzetközi megmérettetés hazai elődöntőjén.

A középkori történelemmel, kultúrával és műveltséggel foglalkozó tudományág fiatal kutatói ismertették legfrissebb eredményeiket a II. Medievisztikai Vándorkonferencián. A szakmai tanácskozást idén a Debreceni Egyetem (DE) Történelmi és Néprajzi Doktori Iskola Történelem Programja szervezte.