Az adott félévben meghirdetett kurzuscímek félkövérrel vannak jelölve.
Modern brit irodalom és kultúra
A szeminárium célja az, hogy megismertesse a hallgatókat a 20-21. századi brit irodalom és kultúra néhány jelentős vonatkozásával. A kurzus kultúratudományos nézőpontból közelít a klasszikus brit irodalmi és filmes szövegekhez, miközben olyan témákat térképez fel, mint a angolság, a gyarmatosítás, a társadalmi nemek szerepe, illetve a két világháború, a köztük eltelt idő és az 1950-es évek reprezentációja a brit kultúrában. Bár a kurzus elsősorban írott szövegekkel dolgozik, számos vizuális anyagot is felhasznál. Ezek részben filmek (Keleti nyugalom - Marigold Hotel; A Magdolna-nővérek), részben pedig olyan (audio)vizuális anyagok, amelyek az írott szövegek megértését, kontextualizálását segítik. A kurzus során tárgyalt irodalmi szövegek: Joseph Conrad Heart of Darkness, Sebastian Faulks: Birdsong, Virginia Woolf: Mrs. Dalloway, George Orwell: 1984, Shelagh Delaney: A Taste of Honey.
Posztkolonializmus az irodalomban és filmben
A kurzus bevezetést kínál a posztkolonializmus mint irodalom- és társadalomtudományi elmélet megismeréséhez. Célkitűzése kettős: egyrészt az alapvető elméleti fogalmak bevezetésére vállalkozik, másrészt a posztkoloniális gondolat legjelentősebb alkotóinak bemutatását célozza elméletben, filmben és irodalomban egyaránt.
Esszéírás és fogalmazás
Ez a kurzus az első lépcsője annak az egymásra épülő szemináriumsorozatnak, amelynek végső célja az, hogy a hallgatók képesek legyenek magas színvonalú, akadémiai igényességű esszéket létrehozni. A szeminárium a szabadabb írásművek irányából lassan eljut az egyetemen megkövetelt, tudományos esszékhez.
Haladó írás
A kurzus közvetlen célja, hogy az EYE-vizsga írott részeinek teljesítésére felkészítse a hallgatókat, és megismertesse őket a tudományos esszéírás alapvető követelményeivel.
Modern brit irodalom és kultúra 2.
A szeminárium célja, hogy megismertesse a hallgatókkal a huszadik századi brit irodalom és kultúra néhány izgalmas aspektusát. A kurzus során a korszak egy-egy jelentős szövegét és filmjét fogjuk a kultúratudomány módszertanával olvasni. Olyan irodalmi szövegekkel fogunk foglalkozni, mint például Samuel Beckett A játszma vége című drámája, Julian Barnes Anglia, Anglia című regénye, vagy Jeff Noon Vurt című cyberpunk munkája.
(Horváth Imre, Dr. Orosz-Réti Zsófia) Videojátékok olvasása
Brexit utáni irodalom olvasása: Ali Smith Évszakok-kvartetje
A kurzus Ali Smith tetralógiájának az olvasására vállalkozik (Ősz, 2016, Tél, 2017, Tavasz, 2019 és Nyár, 2020), miközben tágabb célja az, hogy azt is feltérképezze, Nagy-Britannia távozása az Európai Unióból milyen hatással van a kortárs brit kultúrára.
Brit irodalomtörténeti szeminárium
A szeminárium a lehetetlenre vállalkozik: 800 év angol irodalmi örökségéből kínál szemelvényeket a hallgatóknak a brit irodalomtörténeti előadás kiegészítéseként.
Birodalomnak nevezett fantázia: Kolonializmus és spekulatív fikció
A kurzus abból az alapfeltevésből indul ki, hogy a spekulatív fikció tükrözi/kifejezi/bírálja keletkezésének társadalmi-politikai kontextusát, s ekként a huszadik századi spekulatív irodalom születését alapvetően meghatározta az imperializmus logikája. A brit gyarmatosítók gyakorlatait középpontba helyezve a kurzus a századforduló spekulatív irodalmi örökségétől (leginkább az H.G. Wells-féle hagyománytól kezdve) a legfrissebb, hasonló témájú irodalmi és filmes alkotások, illetve videójátékok közül szemléz, miközben a fehér férfi fantáziák, a tudáselőállítás, felfedezés-kizsákmányolás, és a fordított gyarmatosítás témáit érinti.