László Borbála - Összes kurzus

AN32006BA13 Állati ábrázolások: nem-emberi lények az irodalomban és a filmművészetben

A kurzus elsődleges célja, hogy felhívja a hallgatók figyelmét a nem-emberi állatok jelenlétére és jelentőségére irodalmi és filmes ábrázolásokban. Az órákon a lassú és alapos olvasás gyakorlataira támaszkodva próbáljuk megfigyelni, hogy az antropomorfizmus, az állati szimbólumok, metaforák és allegóriák példáin túl miként jelennek meg a nem-emberi állatok a kiválasztott szövegben. Az olvasmányok kronologikus sorrendjének és kulturális sokszínűségének köszönhetően a hallgatók egyrészt megismerhetik, hogy miként gondolkoztak, gondolkoznak az emberek az állatokról egyes helyeken és korszakokban, másrészt megvizsgálhatják, hogy az elemzett szövegek milyen nézőpontot alkotnak az adott domináns állat-felfogásról. A kurzus általánosabb célja, hogy a hallgatókban a nem-emberi állatok érzelmi és megismerő képességeiről tudatosságot, az emberi és nem-emberi állatok viszonyához nyitott, szemlélődő és kritikus hozzáállást, valamint az állatok jólétét és szubjektív tapasztalatait figyelembe vevő érzékenységet alakítson ki.

AN12000BA; AN18007BA; AN2200OMA Brit civilizáció

A kurzus célja, hogy betekintést nyújtson a brit társadalom, kultúra és intézményrendszer történetébe és jelenlegi helyzetébe. Főbb tematikai egységek a modern brit állam kialakulása, a brit társadalom szerkezete, a brit identitás jellegzetes alkotóelemei és diverzitása, Nagy Britannia politikai, gazdasági, és szociális ellátórendszere, legfontosabb intézményei, valamint nemzetközi kapcsolatai. Az órákon a brit kultúrához kapcsolódó kulcsfogalmakat beszélünk meg, illetve képek, videók, újságcikkek, rövid novellák, filmek és televíziós sorozatok segítségével a brit identitáshoz és társadalomhoz kapcsolódó kérdéseket járunk körbe. A kurzus a múltbeli és jelenlegi kulturális jelenségek összefüggéseire kíván rávilágítani, ezáltal segítve a hallgatókat a kortárs brit kultúra megértésében.