Artemisz Könyvek sorozat

Sorozatszerkesztők

A sorozat fennállása: 1999-2006

A magyar kulturális kontextusban, ahol a feminizmus második hulláma (beleértve a feminista szemléletű tudományokat) későbbi fejlemény, mint a nyugati kultúrákban, a sorozat viszonylag korai kísérletnek tekinthető, amely azzal a céllal jött létre, hogy minél tágabb olvasóközönséghez eljuttasson olyan könyveket, melyek a társadalmi nem fogalmával és kérdéseivel foglalkoznak. A két sorozatszerkesztő eltérő tudományterületi háttérrel rendelkezik: Nagy Beáta szociológus, Séllei Nóra pedig irodalom- és kultúratudománnyal foglalkozik. Bár a kiadó kétségtelenül támogatta a sorozat létrejöttét és koncepcióját, anyagi szempontból a sorozatnak nem volt meg a kellő háttere, ami hatással volt a sorozat viszonylag rövid fennmaradására is, és arra is, mely könyveket lehetett kiadni. Nyolc évnyi fennállása alatt a sorozatban megjelentek monográfiák és önéletrajzok, egy elméleti szövegek fordítását tartalmazó szerkesztett kötet és egy eredeti magyar nyelvű tanulmánykötet egyaránt. Habár ez a lista kissé fésületlennek is tűnhet, és részben tükrözi a sorozatszerkesztők akkori érdeklődési területét (pl. az önéletrajzot mint műfajt), a sorozat köteteit még mindig sokan keresik, de sajnálatos módon már nincsenek könyvforgalomban. Napjainkban, amikor genderszempontból mintha két párhuzamos világban élnénk Magyarországon: az erősödő gendertudatosság és a genderellenes mozgalmak világaiban, még inkább keresik ezeket a köteteket, és még inkább szükség lenne rájuk, mint eredeti megjelenésük idejében.

Artemisz Könyvek [Artemis Books]. Debrecen: Csokonai Kiadó [Press].

  1. Naomi Woolf. A szépség kultusza. [The Beauty Myth] Trans. Natália Follárdt. 1999.
  2. Madonna Kolbenschlag. Búcsúcsók Csipkerózsikának. [Kiss Sleeping Beauty Good-Bye] Trans. Réka Görömbei, Zsuzsa Kandra, Krisztina Pázmándi, Zsófia Puszta, Nóra Séllei, Tamara Szabó. 1999.
  3. Elisabeth Badinter. [L’amour en plus] A szerető anya. Trans. András Szekeres. 1999.
  4. Virginia Woolf. Egy jó házból való angol úrilány: Önéletrajzi írások. [Moments of Being] Trans. and intr. Nóra Séllei. 1999.
  5. Jean Rhys. Nagy mosolyt kérek! – Önéletrajzi írások. [Smile Please] Trans. and intr. Nóra Séllei. Debrecen: Csokonai, 2001.
  6. Gábor Gyáni– Beáta Nagy (eds.). Nők a modernizálódó magyar társadalomban [Women in a Society of Modernisation]. Debrecen: Csokonai, 2006.
  7. Nóra Séllei (ed., trans.). A feminizmus találkozásai a (poszt)modernnel [The Junctures of Feminism and the (Post)modern]. Debrecen: Csokonai, 2006.
Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 11:03