Dr. Győri Zsolt/Összes kurzus

Az aktuális félévben futó kurzusok félkövérrel vannak szedve. 

AN1000BA Nyelvi készségfejlesztés - olvasás és beszéd (alapképzés - BA, első év)
A kurzus célja az első éves hallgatók nyelvi készségeinek fejlesztése, első sorban a későbbi tanulmányok során kötelező klasszikus és kritikai művek olvasásához nélkülözhetetlen szókincs és más jártasságok, valamint az órai véleménycserét elősegítő vita- és beszédkészség fejlesztése.

 

AN12000BA Brit civilizáció (alapképzés - BA, első év)
A kurzus célja megismertetni a hallgatókkal a brit kultúra, társadalom, politika, gazdaság, sajtó kortárs viszonyait, továbbá betekintést kínálni az ország oktatási rendszerébe, vallási intézményrendjébe, illetve külkapcsolataiba. Az órák nagy hangsúlyt fektetnek a hallgatók nyelvi kompetenciájának a fejlesztésére is. A kurzus során James O’Driscoll’s Britain című könyvét használjuk.


AN20103BA Szaknyelvi fordítási gyakorlat (BA fordító szakirány– másod év)
A kurzus célja gyakorlati tapasztalatot kínálni a hallgatóknak szövegek magyarról angolra fordításában. A legfontosabb fordítástechnikai problémák – úgymint nyelv és kultúra, dekódolás és újrakódolás, jelentésvesztés és többletjelentés, ekvivalencia és fordíthatatlanság kérdései – klasszikus valamint kortárs magyar filmek, népszerű tévéfilmek, illetve dokumentumfilmek szövegkönyveinek a kontextusában kerülnek megvitatásra.

AN22006BA Nagy-Britannia történelme (alapképzés - BA, első év)
A kurzus a brit szigetek történetéről kínál áttekintést a kezdetektől az első világháborúig az alábbi három célkitűzést szem előtt tartva: (1) megismertetni a hallgatókkal a történelmi tényeket és összefüggéseket, (2) nézőpontokat kínálni a brit történelem értelmezéséhez, (3) bevezetni a diákokat a történelmi források használatába. A kurzus során David McDowall The Illustrated History of Britain című könyvét használjuk.




AN32007BA 08 Fejezetek a brit film történetéből (harmadév, BA - brit kultúratudományi sáv)
A kurzus célja áttekintést kínálni a brit filmművészetről a kezdetektől az ötvenes évekig. Érintett témák: némafilm, a gyártás, a forgalmazás, és a finanszírozás intézményes háttere, az amerikai dominancia, filmtörvények, háborús propaganda és mozi viszonya, jellegzetes brit műfajok és ezek legfontosabb képviselői. A kurzus során a hallgatók elsajátítják a korszak filmjeinek kritikai elemzéséhez szükséges fogalmakat, és megismerik a mozi szórakoztatóipari, politikai, történelmi és ideológiai kontextusait. A kurzus során többek között
a VIII. Henrik magánélete, A bagdadi tolvaj, a Blimp ezredes élete és halála és a Betörő az albérlőm című filmeket vizsgáljuk.



AN32008BA 06 Fejezetek a brit film történetéből 2 (harmadév, BA - brit kultúratudományi sáv)
A kurzus tovább folytatja a brit filmművészet áttekintését, jelen kurzus az ötvenes évek végétől napjainkig vizsgálja a szigetország mozijának történetét. Érintett témák: brit újhullám, műfajfilmek (Hammer horror, háborús filmek, történelmi filmek), kultuszfilmek (különös tekintettel az ifjúsági kultúra és a fiatalkori deviancia ábrázolására), szerzői (poszt)modernitás és örökségfilm a nyolcvanas években, a helyi és multikulturális filmkészítés felfutása. A kurzus során a hallgatók elsajátítják a korszak filmjeinek kritikai elemzéséhez szükséges fogalmakat, és megismerik a mozi szórakoztatóipari, politikai, történelmi és ideológiai kontextusait. A kurzus során többek között
A hosszútávfutó magányossága, az Öld meg Cartert!, a Made in Britain, a Tűzszekerek és a Bhaji on the Beach című filmeket elemezzük.

AN37010BA – Verbális és vizuális kommunikáció (Üzleti angol nyelv szakirány)
Ez a kurzus a mozi diskurzusaiba kínál betekintést, és azt vizsgálja, ahogy a néző nyelvi és képi textusok kapcsolatának értelmezésével rekonstruálja a filmek világát. Ehhez kapcsolódóan arra is választ keresünk, hogy az írott/beszélt nyelv milyen konkrét szerepet tölt be (1) a filmes adaptáció folyamatában, (2) a személyiségábrázolás célját szolgáló filmes párbeszédekben és monológokban, illetve (3) a műfajfilmes konvencióknak és ábrázolásnak alárendelve.



AN2106MA 06 Párhuzamosságok és kulturális olvasatok a brit és a magyar filmkultúrában (első és másod éves Brit kultúra MA képzés)
A kurzus összehasonlító jellegű kulturális olvasatokban vizsgál meg brit és magyar filmeket, melyek témái három nagyobb területet – az emlékezet, a tér és az identitás – köré szerveződnek. A klasszikus és kortárs filmek elemzésekor nem egyszerűen az esztétikai értékekre és elbeszélés-technikai kérdésekre, hanem az ábrázolt társadalmi valóságra, problémákra és aktualitásokra helyezzük a beszélgetés hangsúlyait. A kurzus során 18 (9 brit, 9 magyar) filmről lesz szó, többek között az alábbiakról
Elizabeth: The Golden Age, Snatch, Chariots of Fire, Kes, Dirty, Pretty Things, Az állampolgár, Iska’s Journey, ldren of Glory, Argo, The Bridge Man.

 

AN1160MA Az irodalom tanítása (Az 1945 utáni brit irodalom tanítása) (másod év - tanári mesterképzés)
A kurzus célja leendő nyelvtanároknak számára áttekintést kínálni a brit 1945 utáni irodalom fontosabb alkotásiról (próza, líra, dráma), különös tekintettel azokra a művekre, amelyek a középiskolás generációt (életkori sajátságait figyelembe véve) leginkább megszólíthatják. Az órákon szó esik műértelmezési stratégiákról és az anyagok feldolgozását segítő feladattípusokról is. A kurzuson többek között az Állatfarm, a Legyek ura és a Dühöngő ifjúság című művek nyelvoktatásban való használhatóságát vizsgáljuk.
 

Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 11:03