Horváth Imre/Összes kurzus

AN22008BA; AN28004BA; AN3202OMA

Modern brit irodalom és kultúra 1.

A szeminárium célja az, hogy megismertesse a hallgatókat a 20-21. századi brit irodalom és kultúra néhány jelentős vonatkozásával. A kurzus kultúratudományos nézőpontból közelít a klasszikus brit irodalmi és filmes szövegekhez, miközben olyan témákat térképez fel, mint a angolság, a gyarmatosítás, a társadalmi nemek szerepe, illetve a két világháború, a köztük eltelt idő és az 1950-es évek reprezentációja a brit kultúrában.

AN22009BA/AN5200OMA

Modern brit irodalom és kultúra 2.

A szeminárium célja, hogy megismertesse a hallgatókkal a huszadik századi brit irodalom és kultúra néhány izgalmas aspektusát. A kurzus során a korszak egy-egy jelentős szövegét és filmjét fogjuk a kultúratudomány módszertanával olvasni. Mivel az alapvető kulturális intézményekkel egy korábbi kurzus foglalkozik, a második félévben a klasszikus huszadik századi irodalmi szövegek kultúratudományi szempontú tárgyalása mellett a kurzus olyan kérdések vizsgálatára összpontosít, mint a 60-as évek, a Thatcherizmus és az 1980-as évek, posztmodernizmus, multikulturalizmus és örökségkultúra.

AN10000BA

Esszéírás és fogalmazás

Ez a kurzus az első lépcsője annak az egymásra épülő szemináriumsorozatnak, amelynek végső célja az, hogy a hallgatók képesek legyenek magas színvonalú, akadémiai igényességű esszéket létrehozni. A szeminárium a szabadabb írásművek irányából lassan eljut az egyetemen megkövetelt, tudományos esszékhez.

AN32005BA

Videojátékok olvasása (dr. Orosz-Réti Zsófiával közösen)

A kurzus elméleti és gyakorlati bevezetésként szolgál a videojátékok kultúratudományi szempontból történő elemzéséhez. Elsődleges célja a ludológia és játéktudomány szókincsének, módszertanának, elméleti alapjainak és primer kutatási fókuszainak megismertetése a hallgatókkal. Másodsorban a régi és új média – filmek és videojátékok, nemlineáris szövegek és interaktív filmek – metszéspontjainak feltárásával a videojátékok médiumát a kulturális termelés tágabb területén belül kívánja pozicionálni, felvázolva annak más médiákkal való lehetséges kapcsolatait. Végül néhány kiválasztott videojáték „szoros elolvasása” révén a kurzus megmutatja, hogyan elemezhetők videojátékok a kultúratudomány tágabb területén.

AN10003BA, AN18003BA, AN1002OMA

Készségfejlesztés: Írás és fogalmazás

A hallgatók különféle technikákat sajátítanak el elsősorban a kifejtés, az érvelés és a kritikai elemzés területén, elsajátítják a leíró, összehasonlító és érvelő esszétípusokat. A kurzus második része a kutatási készségeket és a kutatásra épülő írás fogásait tárgyalja, különös tekintettel a dokumentációra és az MLA formátumra. A kurzus nagymértékben támaszkodik a hallgatók közötti együttműködésre, egymás munkáit értékelik a megadott szakmai szempontok szerint.

AN20112BA

Versfordítások

A kurzus célja, hogy fejlessze a hallgatók elemző és értékelő készségét versfordítások tárgyalása során. A készségek közül a legfontosabbak: 1. a műfaj és forma meghatározása; 2. a metrikai elemzés; 3. a stilisztikai elemzés (a nyelvi regiszter és szókincs azonosítása); 4. a grammatikai szerkezetek azonosítása; 5. ugyanazon vers különböző fordításainak összevetése; 6. a fordítások összehasonlítása a fordító saját költészetével. Amellett, hogy megtárgyaljuk angol és amerikai versek magyar fordítását, valamint magyar versek angol fordítását, a kurzus során feldolgozunk néhány szakirodalmi szöveget is a versfordítás általános kérdéseiről, mint a költészet fordíthatóságának problémája, a forrásnyelv és célnyelv közötti szakadék áthidalása, az irodalmi és a szó szerinti fordítás közötti különbség és a fordítás helye a kultúra egészében. A kurzus nyelve részbe angol, részben magyar.