Észak-Amerikai Tanszék - Kutatási projektek

A tanszék kiemelt kutatási területei/műhelyei

• irodalomelmélet (interpretáció elméleti és kulturális narratológiai fókuszokkal)
  • posztkoloniális irodalom és kultúra
  • 1945 utáni amerikai próza
  • nemzeti identitás az amerikai drámában
  • kanadai és ausztrál irodalom és kultúra
  • multikulturalista irodalmak Kanadában
  • angol nyelvű irodalom Québecben
  • a társadalmi nem (gender studies)
  • magyar-amerikai kulturális kapcsolatok
  • etnikum kutatások (afro-amerikai és amerikai indián)
  • a technika és az (észak)-amerikai kultúra viszonya
  • populáris kultúra
  • migrációtörténet
  • mexikói-amerikai irodalom
  • utazási irodalom, utazástörténet

Válogatás a tanszék oktatóinak önálló kötetei közül (fordított időrendben)
(Részletesebb, valamint az egyéb publikációkra vonatkozó bibliográfiai adatok az egyes oktatók lapjain.) Az angol nyelvű publikációk elérhetőek az angol nyelvű lapon az oldal tetején található zászlócskára kattintva.

• Mózes Dorottya Katalin. Az identitás, a stílus és a performancia jelenségei a posztkoloniális angolszász regényben. Debrecen: Debreceni Egyetemi Kiadó. 2019.
  • Venkovits Balázs. 'Mi otthon félre vagyunk vezetve:' magyar utazók és kivándorlók Mexikóban a 19. század második felében. Debrecen: Debreceni Egyetemi Kiadó. 2018.
  • Csató Péter. Antipodean Dialogues: Richard Rorty and the Discursive Authority of Conversational Philosophy. Debrecen: Debreceni Egyetemi Kiadó, 2013.
  • Glant Tibor. Kettős tükörben: Magyarország helye az amerikai közvéleményben és külpolitikában az első világháború idején. Debrecen: Kossuth Egyetemi Kiadó 2008. 308 p.
  • Glant Tibor. Emlékezzünk Magyarországra 1956: Tanulmányok a magyar forradalom és szabadságharc amerikai emlékezetéről. Budapest: Kiss József Könyvkiadó, 2008. 320 p. [angolul is megjelent - ld. az angol nyelvre átváltva]
  • Virágos Zsolt, Varró Gabriella: Jim Crow örökösei: mítosz és sztereotípia az amerikai társadalmi tudatban és kultúrában [The Successors of Jim Crow: Myth and Stereotypy in the American Social Consciousness and Culture]. Budapest: Eötvös József Könyvkiadó. 2002.
  • Glant Tibor. Through the Prism of the Habsburg Monarchy: Hungary in American Diplomacy and Public Opinion During the First World War. Atlantic Research and Publications Inc.: Highland Lakes, NJ, 1998.
  • Glant Tibor. A Szent Korona amerikai kalandja, 1945-1978. Kossuth Egyetemi Kiadó: Debrecen, 1997.
  • Országh László, Virágos Zsolt: Az amerikai irodalom története [The History of American Literature]. Budapest: Eötvös József Könyvkiadó. 1997.
  • Abádi Nagy Zoltán. Mai amerikai regénykalauz, 1970-1990 [A Guide to Contemporary American Fiction, 1970-1990]. Budapest: Intera, 1995.
  • Abádi Nagy Zoltán. Az amerikai minimalista próza [American Minimalist Fiction]. Budapest: Argumentum, 1994.
  • Abádi Nagy Zoltán. Válság és komikum--A hatvanas évek amerikai regénye [Crisis and Comedy: The American Novel of the Nineteen-Sixties]. Budapest: Magvető, 1982.
  • Virágos Zsolt. A négerség és az amerikai irodalom [Blacks in American Literature]. Budapest: Akadémiai Kiadó. 1975.
  • Abádi Nagy Zoltán. Swift, a szatirikus és a tervező [Swift: The Satirist as Projector]. Budapest: Akadémiai Kiadó, 1973.