Gendertudományi Központ

A Gendertudományi Központról
A Gendertudományi Központ (GtK), az AtGender tagszervezete, organikusan jött létre annak eredményeképp, hogy egyre több oktató és kutató fordult a genderkutatás felé a Debreceni Egyetem Angol-Amerikai Intézetében. Bár olyan eltérő tudományágakban tevékenykednek, mint a filmtudomány, az irodalomelmélet és -kritika, a nyelvészet, a pszichoanalízis, a filozófia, a vizuális kultúra, a társadalomtudomány vagy a nemzettudomány, mindannyian egyetértenek abban, hogy az élet minden területét át- meg áthatja a nemi beírottság, és hogy ezen beírottságoknak a vizsgálata a kortárs irodalmi és kultúratudományi kutatások nemzetközi élvonalában foglal helyet. Ezen túlmenően a nemi beírottság mikéntje és annak következményei közvetlen hatással vannak - a tudomány elvont területén túl - mindennapi életünkre is: arra, miképpen kommunikálunk egymással, milyen viselkedési mintákat teszünk magukévá, miképpen kezeljük emberi kapcsolatainkat, milyen a helyzetünk a munkaerőpiacon - azaz, hogy milyen a szubjektumpozíciónk.

A kulturális beírottság ugyanakkor nem jelent semmiféle eleve elrendeltséget; épp ellenkezőleg: annak a tudata, hogy a beírottság mind kulturálisan, mind pedig történetileg meghatározott képződmény, nem pedig "természeténél" fogva adott, megnyitja a teret a kultúrakritika, a kritikai kultúratudomány vizsgálódásai előtt. Így ugyanis feltehetjük a kérdést, hogy miért jöttek létre ezek a nemfogalmak, és mi a tétje annak (avagy miféle érdekek munkálkodnak annak a hátterében), hogy a nemfogalmakat sokszor természetesként értelmezi kultúránk. Az efféle vizsgálódások eredményeképp nyert belátások akár zavaróak vagy elidegenítőek is lehetnek, hiszen adottnak vett pozíciókat billenthetnek ki; más szempontból viszont euforikusan, felszabadítóan is hathatnak, hiszen ősrégi, és sokak számára nem megfelelő és nem működő automatizmusoktól lehet ezáltal megszabadulni - a tudásnak az elvont és a hétköznapi szintjén egyaránt. A Gendertudományi Központ kutatói arra vállalkoznak, hogy felteszik ezeket a kérdéseket, és új távlatokat nyitnak azáltal, hogy a kulturális jelenségek vizsgálatához új elméleti és módszertani eszközöket kínálnak fel.

A Központ története
A gendertudomány AAI-beli oktatása az 1990-es évek elejére nyúlik vissza. Az első gendertudományi kurzus 1993-ban indult, amikor Séllei Nóra visszatért az angliai University of Hullról, ahol TEMPUS oktatói cserén vett részt, és ahol meghatározó élményben volt része, hiszen itt találkozott egy kutatói munkacsoporttal, Marion Shaw-val, Patsy Stonemannel és Angela Leightonnal, akik "A nők és az irodalom" címmel mesterképzést indítottak. A velük azóta is fennálló és azóta más központokkal is kialakult szoros munkakapcsolat kellő mértékű nemzetközi támogatást biztosított a Központ számára a neves nemzetközi kutatók révén. Ezzel párhuzamosan az AAI további kollégái is beléptek a genderkutatási munkacsoportba, és elkezdték a genderkutatás elveit és módszereit alkalmazni saját területükön.

Az AAI munkacsoportja országos és nemzetközi szinten is nagy elismertségre tett szert. Kapcsolatot tartanak fent magyar gendertudományi központokkal, mint például a Szegedi Tudományegyetem genderkutatási programjával, a budapesti Corvinus Egyetem TársadalmiNem- és Kultúrakutató Központjával, a Közép-Európai Egyetem gendertudományi tanszékével. A hazai kapcsolatokon túl külföldi kolégákkal is jó kapcsolatokat ápol a Központ. Akár egyszeri előadásra, akár teljes kurzusok megtartására vendégelőadóként üdvözölhettük Marion Shaw-t (jelenleg Emeritus professzor, University of Loughborough, GB), Patsy Stonemant (jelenleg Emeritus docens, University of Hull, GB), Angela Leightont (professzor, University of Cambridge, GB), Ann Heilmannt (professzor, University of Hull, GB), Ruth Evanst (professzor, University of Stirling, Skócia), Mark Llewellynt (University of Liverpool, GB), és Eleanor Bellt (University of Strathclyde, Glasgow, Skócia). A kelet-közép-európai régióval is fontos az együttműködés: partnereink közé tartozik a Katolikus Egyetem Angol Tanszéke (Ruzomberok, Szlovákia), a Nyugat Egyeteme (Temesvár, Románia), a Masaryk Egyetem (Brno, Csehország), Comenius Egyetem, Pozsony, Szlovákia, Burgenländische Forschungsgesellschaft, Eisenstadt, Austria, de Európán túl is vannak keleti kapcsolataink: a Canakkale Onsekiz Mart Egyetemmel (Canakkale, Törökország).

Kurzusok és a hallgatók eredményei
A Gendertudományi Központ egyre növekvő számban ajánl meg témába illő kurzusokat, hiszen más vezető oktatók is, de egyre több fiatal oktató is catlakozott a munkacsoporthoz. A kurzusok az oktatás mindegyik szintjén jelen vannak, az alapképzéstől a mesterképzésen át a doktori képzésig, és mindig is népszerűek voltak a hallgatók körében, legyen bár szemináriumról vagy előadásról, kötelező, kötelezően választható vagy választható kurzusról. A "Bevezetés a genderkutatásba" című kurzus jelenleg kötelező tantárgy az alapképzés brit kultúratudományi sávjában, de az érdeklődő hallgatók sok egyéb kurzus közül is választhatnak. A hallgatók érdeklődésének kézzel fogható bizonyítéka az a körülbelül száz szakdolgozat és közel harminc (közte sok országosan díjnyertes) OTDK-dolgozat, melyeket genderrel kapcsolatos témákból írtak.
A részletekért klikkeljen:
E félévi kurzusok / Gendertudományi Központ
Kurzusajánlat / Gendertudományi Központ
Szakdolgozatok / Gendertudományi Központ
OTDK-dolgozatok / Gendertudományi Központ
Az oktatás magas színvonalát jelzi, hogy hallgatóinknak jó esélyük van, hogy sikeresen jelentkezzenek posztgraduális képzésekbe. Sokan bejutottak ösztöndíjasként a budapesti Közép-Európai Egyetem gendertudományi tanszékének mesterképzési programjába, többek között Kőrösi Márta, Garamvölgyi Judit, Zimányi Eszter, Kovács Éva, Csiki Andrea, Soós Viktória; ezen túl Kőrösi Márta és Györke Ágnes teljes vagy kiegészítő Ph.D-ösztöndíjat nyert el ugyanitt. De az AAI-ban is sikerrel szerepelnek a gender-témájú Ph.D-sok: 2007-ben Kalmár György megvédte az igazság mint nő filozófiai metaforájáról írt Ph.D-disszertációját, 2009-ben pedig Csatári Annamária védte meg sikerrel Margaret Drabble és A.S Byatt "nővérnarratíváiról" írt PhD-dolgozatát.

Oktatók:
Dr. Séllei Nóra, központvezető, egyetemi tanár
Dr. Bényei Tamás, egyetemi tanár
Dr. Kalmár György, habilitált egyetemi docens
Dr. Bülgözdi Imola, egyetemi adjunktus
Dr. Győri Zsolt, egyetemi adjunktus
Dr. Mathey Éva, egyetemi adjunktus
Ureczky Eszter, egyetemi adjunktus
Hudácskó Brigitta, egyetemi tanársegéd
Korábbi munkatársak:
Kiss Boglárka, Phd-hallgató
Máté Éva Gyöngy, PhD-hallgató
Szabó Orsolya, Phd-hallgató

Konferenciák és publikációk
A Gendertudományi Központ mint egység is, de tgajai is, külön-külön, aktívan részt vesznek a tudományos életben. Munkájuk kiterjedtségét híven jelzik tudományos eredményeik (ld. az oktatók egyéni életrajzait, illetve a gendertémájú publikációk összesített listáját). A Központ ddig két nemzetközi konferenciát szervezett. Az "Alternatív közelítések a tizenkilencedik századi angol nyelvű kultúrákhoz" (1998 szeptembere) című konferenciának volt egy nagyon erős genderkomponense, amelynek része volt Patsy Stoneman plenáris előadása a Jane Eyre intertextjeiről. Ezzel szemben "A nő mint szubjektum, a női szubjektum" című konferencián kifejezetten a gender és a szubjektum kérdéseinek vizsgálata állt a középpontban. A konferenciaszervezésben nagy segítséget nyújtott a hallgatók lelkes csapata.
(Ha a kutatómunka további részleteire kíváncsi, klikkeljen ide.)
Ennek a két konferenciának más hozadékai is voltak két kötet formájában: Alternative Approaches to English-Speaking Cultures in the 19th Century. (Debrecen: Brit Kultúra Tanszék, 1999.), melyet Séllei Nóra és Bényei Tamás szerkesztett; a másik konferencia legjobb előadásainak szerkesztett változata pedig A nő mint szubjektum, a női szubjektum (Orbis Litterarum. Debrecen: Kossuth Egyetemi Kiadó, 2007.) című kötetben jelent meg, Séllei Nóra válogatásában. Ő vendégszerkesztője volt a Hungarian Journal of English and American Studies egyik tematikus számának is: Femininity and Subjectivity (9.1 [2003]), melynek szerzői a genderkutatás nemzetközi palettáját képviselik.

Kutatási projektek
2012-2013
 között a Központ öt tagja (Dr. Séllei Nóra, a debreceni team vezetője, Ureczky Eszter, Máté Éva Gyöngy, Kiss Boglárka és Szabó Orsolya) négy másik intézménnyel együtt a TEMPUS-Grundtvig életen tartó tanulási közalapítvány támogatásával egy kétéves kutatási projekten dolgozott, melynek címe:
Veszély(ben) a nők oktatása?.
További résztvevők:
Burgenländische Forschungsgesellschaft, Eisenstadt, Ausztria;
Univerzita Komenského, Filozofická fakulta, Centrum rodových štúdií, Pozsony, Szlovákia;
Masarykova univerzita, Brno, Csehország;
Societatea Română pentru Studii de Anglistică și Americanistică, Centrul Interdisciplinar de Studii de Gen, Temesvár, Románia.
A projekt záróeseményének helye: Debrecen, Bem tér 19.
Időpontja: 2013. május 28., 14-18.
A projektzáró meghívója
A projekt eredményeit ismertető, letölthető brossúra

Legutóbbi frissítés: 2023. 09. 19. 10:34